Haber

Tayvan, ada çevresinde 39 Çin uçağı ve 3 gemi tespit ettiğini duyurdu.

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün ada çevresinde 39 Çin askeri uçağı ve 3 savaş gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tarafların Tayvan Boğazı’ndaki etki alanlarını sınırlandırması beklenen hava ve deniz sınırını “CH-4” tipi bir askeri insansız hava aracı ile 21 J-16 savaş uçağının geçtiği belirtildi. 2 KJ-500 hava erken uyarı uçağı, 4 H-6 bombardıman uçağı. uçak, 1 Y-20 tanker uçağı ve 1 Z-9 helikopteri, Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” güneybatısında uçuyordu.

Açıklamada, ada çevresinde tespit edilen hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve kara füze sistemleri ile takip edildiği belirtildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos başındaki ziyaretinin ardından Çin’in Tayvan çevresinde askeri devriye faaliyetleri ve Tayvan Boğazı’nı ayıran prestijli “orta hat” üzerinden uçuşlar düzenlediği görülüyor.

Ziyaret, Ada’yı kendi toprağı olarak gören Çin’in tepkisini çekti. Ziyaretin ardından Çin ordusu ada çevresinde askeri tatbikatlara başladı ve 7 gün süren tatbikatlar ada çevresinde fiilen abluka oluşturdu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin anakarasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düştü.

“Tek Çin ilkesi”ne vurgu yapan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkilerine, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu